Předpoklady k lepšímu vidění
Vady zraku mají také svoje hlubší psychické souvislosti – rodinné a genetické vazby apod. Oči jsou nástrojem vnímání a základní otázka zní: proč bylo vnímání světa zúženo, omezeno? Co mělo být odfiltrováno, odcloněno? Pozitivní je, že i na tomto poli se člověk může pustit do ozdravného procesu – oči jsou přece částí těla a tělo má obrovské regenerační schopnosti, jen je třeba začít pomáhat a vytrvat.
Stručný popis vnějších metod pomoci
- Je nutné především si připustit, že je možné mít jasný, zdravý zrak. - Je nutné vzdát se brýlí nebo alespoň silnějších brýlí - Představujte si, že máte jasný, zdravý zrak.
Základní opatření: Uvolnění je základním krokem k jasnému vidění. U všech cvičení se soustřeďujte na uvolněný dech, bez námahy, lehce, bez úsilí, při objevení se myšlenek se snažte obrátit pozornost k dechu . Po cvičení, které může velice rychle způsobit jasnější vidění, je velmi důležité nasadit brýle slabší. Znovu nasazení původních brýlí může zrak výrazně zhoršit. Silné brýle nosit jen na nejnáročnější činnosti, jinak nasazovat slabší nebo nepoužívat žádnou zrakovou pomůcku. Tam, kde brýle nepotřebujete, sundejte je, brýle jsou zvyk (pro to je dobré mít brýle na řetízku). Dopřejte očím čas, aby se přizpůsobily nové situaci Nejdůležitějším opatřením ke zlepšení jasnosti vašeho vidění je pohyb očí.
Cvičení 1. - Sundejte si brýle nebo čočky. - Zaujměte pohodlnou, uvolněnou polohu. - Zůstaňte v klidu a soustřeďte volně pozornost dovnitř sebe. - Vnímejte tělo, jeho napětí, nepohodu. - Snažte se, aby dech plynul jemně a klidně. - Mírně přivřete oči a soustřeďte se na oči. - Představte si, že dýcháte očima – vdech, výdech. - Vše lehce bez přílišného úsilí. - Výdech – pomalu oči jemně otevírat, na nic při tom neupírat pohled, nezatěžovat se tím, jak ostře vidíte. Nádech – oči bez námahy zavřít. Po celou dobu by měly být oční svaly uvolněné. - Vše provádět několik minut každý den. Cvičení 2. Berte své oči na procházku - choďte do přírody bez brýlí, dýchejte při chůzi zhluboka a nesnažte se o zaostření.
Následující cvičení provádějte denně, každé cvičení alespoň minutu:
Cvičení 3. Zakrývání očí – Provádíme na začátku a na konci cvičení. Podepřeme lokty a položíme dlaně přes oči, netlačíme přitom na oči, tváře, nos. Cvičení 4. Mrkání - velmi důležité je často mrkat (mrkají jen uvolněné oči) a to zejména při stresu nebo únavě. Cvičení 5. Bloudění očima – bloudíme očima po obrysech, okrajích předmětů, obličeje pozorovaného. Cvičení 6. Kmitaní – cvičení provádíme ve stoje. Otáčíme trupem doprava a doleva a oči jako štětec kreslí horizontální čáru. Pokud začínáme, kmitáme 10 – 15x, postupně prodlužujeme na 50x. Cvičení 7. Volné zaostření – nejdříve zaostříme na vzdálený předmět a poté zrak uvolníme. Cvičení 8. Sluneční lázeň – je velmi důležité zavřené oči koupat ve slunečním světle, dokonce i když je zamračeno. Pravidelně, denně, několik minut. Nejlépe ráno nebo pozdě odpoledne. Ne za oknem, sklo pohlcuje část spektra. Kmitat přitom pomalu hlavou vertikálně a horizontálně. (Výborné provádět při citlivosti na světlo).
Cvičení 9. Pasivní vidění – Stojíme 1,5 – 2m od okna nebo čtvercového předmětu a v rytmu uvolněného řízeného dechu míháme očima. - zvětšujeme nebo zmenšujeme vzdálenost od předmětu - měníme rychlost kmitání
- Stoupneme si blízko ke kruhu a bez pohybu hlavy sledujeme očima jeho obrysy - přibližujte se blíž a blíž
- Obě cvičení provázejte mrkáním, uvolněným dýcháním, přerušujte je zakrýváním očí.
10. Záložka – do knih, k počítači, k TV si pořiďte cedulku s nápisem ZASTAV VZHLÉDNI PODÍVEJ SE DO DÁLKY DÝCHEJ NYNÍ MĚ VSUŇ O 2 STRANY DÁL 11. Nenoste sluneční brýle 12. Můžete si pořídit dírkované brýle (hustě dírkovaná černá umělá hmota), je dobré je vyměnit za slabší nebo je mít jako náhradu při odvykání brýlí 13. - Mluvte o svých pocitech, pište o svých pocitech - Přemýšlejte o době, kdy jste začali nosit brýle
Akupresurní cvičení
Cvičení 1 Body na spodní vnitřní straně obočí, k masírování používáme palec, ostatní prsty jsou mírně ohnuté a opřené o čelo, 8x. Cvičení 2 Palcem a ukazovákem jedné ruky masírujeme kořen nosu, tlačíme nejdřív směrem dolů a poté nahoru, 8x. Cvičení 3 Palce opřeme o spodní čelist, ukazovákem a prostředníkem masírujeme citlivý bod pod očima, uprostřed tváře, 8x.
|